Jak zaciekawić kursantów tematyką szkolenia BHP?

Biznesmeni, którzy są przymuszeni często przeprowadzać szkolenia BHP świetnie wiedzą, że dla robotników to przenikliwa męka. Taki jest stereotyp – przymusowe szkolenia BHP oraz szkolenia z zakresu Prawa Pracy nie należą do tych, które generują adrenalinę. Zazwyczaj są opatrzone nudnym wykładem prowadzonym przez wykwalifikowaną osobę. Czy wolno zmienić ten niekorzystny scenariusz? Wolno.
Receptą na udane i atrakcyjne szkolenia BHP nie są pracobiorcy, ale przedsiębiorstwa, które organizują takowe kursy. Wystarczy jedynie, że prowadzący przymusi pracobiorców do czynnego wzięcia udziału w szkoleniu. Sztampowe materiały? Prezentacje multimedialne i wielogodzinne wykłady? To nie zdaje egzaminu – najistotniejsza jest innowacja. I tu na szczęście pojawiają się oryginalne kursy BHP i kursy z zakresu Prawa Pracy. Innowacyjne, które sprawiają, że robotnicy aktywnie biorą uczestnictwo w obligatoryjnych szkoleniach. Co istotniejsze – co poniektórzy sami zapisują się na takie kursy, ażeby podnieść swoje umiejętności pracownicze.
Jak wzmiankowaliśmy, wiele zależy od prowadzącego i jego strategii działania. Gdy mówimy o ciekawych i aktywnych szkoleniach, warto przygotować interesujące dowcipy, zapytania do pracowników. Istotny jest kontakt i luźna atmosfera. Gdy pracobiorcy będą zadowoleni, zmienią zdanie o kursach. Jednak co istotniejsze – w ich głowach pozostanie znacznie więcej przydatnej informacji, aniżeli po banalnych szkoleniach prowadzonych w sposób nudny i pospolity.
Podsumowując – wszystko zależy od prowadzącego. Jeśli kursy BHP będą przeprowadzane niekonwencjonalnie, w terenie, aktywizując robotników oraz namawiając ich do myślenia – wtedy takie szkolenie jest produktywne oraz nigdy nie zostanie ocenione za nudne. Innowacyjnym trendem jest motyw konkurencji między pracobiorcami. Dyrektor ma okazję zaproponować nagrodę w postaci podwojonej premii lub ewentualnie ponadprogramowego urlopu dla tych robotników, którzy będą najaktywniejsi. Takie zagrania z pewnością działają na korzyść, zarówno pracobiorców, jak oraz przedsiębiorcy, który wie, że organizowane szkolenie wniesie rześki podmuch wiedzy w kadry korporacji.