Jak nie robić szkoleń BHP – słaby wykładowca

Ważnym elementem dobrego szkolenia BHP, jest odpowiedni wykładowca. Taki wykładowca, który ma autorytet, charyzmę. Natomiast słabi wykładowcy cechują się tym, że na przykład czytają slajdy, które prezentują kursantom, nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie kursantów, jeśli takie się pojawią, bądź co gorsza hamują możliwość zadawania pytań (lub wręcz karzą pracowników za zadawanie pytań). To jeśli chodzi o niewerbalny przekaz, co do zasobów wiedzy wykładowcy.

Kolejnym elementem dobrego wykładowcy jest pewność siebie. I tutaj, jeśli wykładowca nie umie opanować drżącego głosu (jeśli jest zestresowany na przykład wielkością grupy szkoleniowej), jeśli wykładowca mówi cicho (co również sugeruję strach przed grupą), wskazuje to na brak pewności siebie. A z kolei brak pewności siebie może sugerować, że wynika ona z niedostatecznej wiedzy w omawianym temacie. A już na pewno brak pewności siebie sugeruje grupie szkoleniowej małe doświadczenie wykładowcy.

Wszystko to razem sprawia, że taki wykładowca nie zdoła zbudować swojego wizerunku przed grupą, jako eksperta. Grupa zaś, mając z kimś takim do czynienia, nie będzie brała na poważnie słów wykładowcy, przez co szkolenie będzie mało skuteczne.